İş Kritik Ağ Uygulamaları

İş-Kritik Ağ Uygulamaları

IP ve Ethernet ağları son yıllarda önemli ölçüde büyüme göstermiştir. Ancak bu ağlar, büyüme hızlarına karşın genellikle belirli bir hizmet kalitesi seviyesi (QoS) ve SONET/SDH benzeri esneklik gerektiren çoklu iş kritik uygulamalarına trafik sağlamada eksik kalmaktadır. Routing convergence speed ve spanning-tree bazlı kurtarma nedeniyle sınırlanan geleneksel IP ve Ethernet ağları, performans düşüklüğü yaşanmadan uçtan uca hizmet garantisi vermek için gerekli olan hızda ağ sorunlarından kurtarma işlemi gerçekleştirememektedir.

Nokia iş kritik iletişim ağı, hizmet odaklı ağ yöneticisi Nokia 5620 Service Aware Manager’ın  (SAM) yanı sıra gelişmiş, esnek ve hiyerarşik QoS gözetiminde, hizmet ölçeklenebilirliği ve kalitesi, hizmet başına operasyonlar, yönetim ve bakım (OAM) konularına odaklanan hizmet odaklı bir yaklaşım benimsemektedir. Hizmete duyarlı bir altyapı ile şebeke operatörleri trafik önceliğini, parametrelerini ve her uygulama için yolları kendileri belirleyebilir. Bu sayede kritik öneme sahip uygulamalar pik gereksinimlerini karşılamak için her zaman yeterli işlenmiş bant genişliğine sahip olurken kritik olmayan uygulamalar da önceden tasarlanmış, kabul edilebilir bir performans seviyesini karşılamak için yeterli bant genişliğine sahip olurlar.

İş kritik ağın bileşenleri arasında, çekirdek ağlar için Nokia 7750 Service Router (SR) 2 ürün ailesi, agregasyon ve erişim bağlantısı için 7705 Service Aggregation Router (SAR) 3 ve 7210 Service Access Switch (SAS) 4 bulunmaktadır. Nokia IP / MPLS service routing ürünleri kompakt, dayanıklı ve tüm dış mekân koşullarına uygundur; bu sayede operatörler, her türlü arazi koşullarında ağlarını güvenli bir şekilde en uzak noktalara kadar genişletebilirler.

Nokia IP / MPLS ağı 5620 SAM5 tarafından yönetilmektedir; bu, yeni hizmetlerin tanıtılmasını ve bakımını kolaylaştırırken rutin görevleri basitleştirir ve otomatikleştirir.

Bu çözüm, her uygulama türü için QoS’yi korurken, kullanıcılara farklılaşmış çoklu servis sunmak üzere tasarlanmıştır.

Nokia iş kritik uygulamaları, görev ve iş açısından kritik ses, veri ve video hizmetleri için çeşitli endüstriler, hükümetler ve işletmelerde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.