Redresör

Redresör

Sistaş’tan Ödüllü Çözüm

Özel haberleşme sistemleri alanında 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Sistaş, telekomünikasyon sektörüne yönelik bir SMPS (Redresör) ürünü tasarladı. “IP 1.8 Intelligent Power” adı verilen bu paralellenebilir ürün için üretim, satış ve satış sonrası teknik destek hizmetleri veren Sistaş, bu çözümüyle 1999 yılında Türkiye Teknoloji Başarı Ödülü’nü kazandı.

DCIP 1.8 ürününde tüm kontrol, geri besleme ve uzaktan denetim fonksiyonları DSP tarafından gerçekleştirilir. ACIP 3.0 ise yeni geliştirilmiş bir ürün olup, yabancı rakiplerine göre son derece ekonomik çözümler sunan, ileri teknolojiye sahip bir sistem içerir.

Redresör (SMPS) Nedir?

Elektrik enerjisinin önemli bir bölümü, üretildiği ya da dağıtıldığı biçimde kullanılmaz. Pratikte, elektronik sistemlerin tümü, bir tür güç çevrimine ihtiyaç duyar. Elektrik enerjisini kaynaktan elektrik devrelerinin kullandığı mekanizmaya taşıyan cihaza “güç kaynağı” denir. Tipik bir güç kaynağı, AC voltajı elektronik ekipman için gerekli DC voltaja çevirir. Günümüzde, güç kaynaklarının çoğunda enerji akışı, yüksek frekansla sürekli kapanıp açılan güç yarıiletkenleri kanalıyla kontrol edilir. Bu cihazlara “anahtar modunda güç kaynakları”, “Redresör” ya da “SMPS” denir.

Redresör, kısaca, içinde anahtarlama regülatörü bulunan bir elektronik güç kaynağı birimi olarak tanımlanmaktadır. Bu regülatör, çıkış gerilimini sabitlemek adına yük akımını hızla açıp kapayan bir dahili kontrol devresi işlevi görür. Daha yüksek verim, daha küçük ebat ya da daha az ağırlık ihtiyacı doğduğunda doğrusal regülatörlerin yerini redresörler, yani anahtarlama regülatörleri almaktadır.

IP 1.8 Intelligent Power

Kalitesi ve güvenilirliği ispatlanmış IP 1.8 Intelligent Power, kamuya ait veya özel telekomünikasyon sistemlerinin yanı sıra Alcatel 4400 model santraller için de gerekli gücü sağlar. Günümüzde, yurtiçinde ve yurtdışında IP 1.8 ile çalışan binlerce sistem bulunmaktadır.

IP 1.8’in modüler yapısı, esneklik avantajını da beraberinde getirir. Sisteme modül eklemek suretiyle kapasiteyi arttırmak mümkündür. Öte yandan, ürünün sayısal olması, kolay iletişim olanağı sunar. Çıkış gerilimi ayarlanabilen bu ürün, aşırı yüklemelere karşı uygulanacak akım sınırının da ayarlanabilmesini sağlar.

Özellikler:

  • Modüler yapıdadır.
  • Modül ilavesiyle kapasite artırım imkanı sunar.
  • Geniş giriş voltajı aralığı (80-275V) sağlar.
  • Hızlı değişken yüklere cevap verir.
  • Sayısal olması dolayısıyla kolay işletilebilir.
  • Uzaktan denetim ve kumanda yeteneği sağlar.
  • Çıkış frekans ve gerilimini ayarlanabilir.
  • Aşırı yüklemelere karşı uygulanacak akım sınırını ayarlanabilir.